# Äntligen igång
Author: Liss

Nu ni, nu är Lisette igång med rensningen här hemma:)

Jag har verkligen inte kännt någon som helst engagemang eller kraft till det förut.  
Men nu satt jag och gjorde en lista på datorn, på vad jag vill ha för något till alla rummen i lägenheten. Allt inom inredning från möbler till växter. Och helt plötsligt så fick jag bara världens kick och sprang in i badrummet först.  
  
En hel påse med enbart skit som jag aldrig använder, till och med flaskor och grejer som var tomma? Varför i tusan har jag stalt tillbaka dem då för? :P haha!

Nu står jag på en stol och går igenom skåpen i hallen. Dem översta just nu alltså. Och hitta en påse med vinterkläder som är min **föredetta sambos!!** Va tusan fick jag ens med mig dem när jag flytta för, och varför har jag ens lagt dit dem? Jag börjar förundras lite över mig själv.

Vissa saker har jag bara lagt in för att få undan. Och andra saker har jag verkligen saknad och måste ha fram nu så de används. Hihi! Man hittar både fynd och skit ;)

Kommer i alla fall ta kort och lägga in grejerna jag inte vill ha här. Även om dem ses som överflödiga för mig (som en vas/kruka jag hitta i skåpet nu, om den legat där ett år behöver jag den nog inte) så kanske det ses som något kul eller bra för någon annan.

Yeay, känns så himla befriande det här! :) Mår riktigt bra!  
Tack för en underbar sida! :)

## Comment 1
Author: Liss

De vart inte speciellt mycket över just nu. Två kastpåsar fulla! Gick iväg med dem nyss och kasta :) Gud så skönt!

Och så skulle jag fixa min tv-kabel för den glappar.. och hade ju tre andra, fast korta som jag kunde sätta ihop i stället. Men så räckte inte dem. Och den långa gick sönder helt när jag drog ur den. Så imorrn får jag handla ny tv-kabel med:P Utan tv kan jag inte vara.. tss..

## Comment 2
Author: Clary

Härligt Lisette, visst är det skönt när man börjar rensa och bli av med före dettas grejer måste vara kanon ![Flört](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 3
Author: JMax

Bra jobbat!!

Visst är det skönt!

## Comment 4
Author: PiteCarina

Vad roligt att du kommit igång med rensandet! ![Skrattande](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Ja, visst är det befriande att göra sig av med saker som inte används och som bara tar plats!

## Comment 5
Author: szirius

Det där förundras jag också över..hehe...varför man lägger tillbaks  trasiga saker man aldrig använder i skåp i stället för att kasta.Jag har en förmåga att tänka " sedan ska jag...",![Flört](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") fast det bara tar en sekund att lägga det i en soppåse!![Förvånad](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")

Just nu har jag lagt fram kläder som ska lappas/lagas här på skrivbordet , för om det ligger FRAMME tycker jag att det är stökigt och då får jag det gjort![Tungan ute](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute").Så länge det ligger gömt i en låda kan det bli liggandes läääänge...![Flört](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 6
Author: szirius

#0 Glömde skriva grattis till att du kommit igång också!![Glad](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Grattis!

En till som förundras över oviljan att göra och göra sig av med saker direkt,det värsta jag stött på var en bekant som köpte ny TV för att den andra fungerade dåligt...men  gissa var den gamla TV:n hamnade - jo,i förrådet!!!Jag frågade varför,tror du verkligen att du kommer att vilja ta fram den och titta på den om x antal år när denna nya pajar om du inte vill titta på den nu...den kastades faktiskt snart efter.

## Comment 8
Author: Liss

Haha tack för era goda ord. Ja visst är de skönt att bli av med honoms kläder! Dem ska jag verkligen bli av med fort nu, smsa honom om att dem fanns här. Dem måste ju verkligen ligga och ge mig dåliga vibbar om något! :)

#5 Hehe jaa precis. Jag stod ett tag och hade in saker igen. Men så tänkte jag.. "neeh, jag kommer ju inte använda det!" Så då kasta jag det också :P Så underbart!

Nu har jag köpt en ny tv-kabel också. Så hela är vit. Lite störigt med en liten förlägningbit som var svart mitt i allt:P Så nu har jag tv. Och så köpte jag en tandborsthållare som jag tänkt på så länge.  
Bara 15:- .. så de var ju ingen big deal ;) Nu hänger tandborstet istället för att skräpa på handfatet.

Man kommer igång så bra när man rensar :)

## Comment 9
Author: Liss

Någon som vill ha en fin glasskål i lila ?:P

## Comment 10
Author: Liss

En beige trench coat som använts 1 gång. Är storlek XS dock. Och en knapp är lite lös, men bara till med tråd och nål. :)

## Comment 11
Author: Liss

Och en Ljusgrå/mörkgrå kruka

## Comment 12
Author: JMax

Den lila glasskålen ska du ju ha i sovrummet med ljus i!!!

## Comment 13
Author: Liss

#12 Haha! Du tycker det? Ärligt talat fundera jag på det också. Men du ska bara veta hur många ljusskålar och koppar jag har, för att inte tala om skålar. Jag är kär i skålar :P Men jo, får se när jag får den andra byrån också :)

  
Tänkte ta kort på några andra ljushållare för att se om någon ville ha, men bestämmde mig för att hänga upp dem i stället för att låta dem ligga på golvet i några år till ;) Och de var ju himla bra i hallen.

## Comment 14
Author: Liss

Och jaa, ecko är med där med. Han är verkligen en linslus![Tungan ute](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 15
Author: szirius

Oh, vilken fin hund![Glad](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad"). Vi har en 6 månaders vizslavalp här hemma som river inredningen, hehe![Flört](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Fina saker också, den lila skålen kan man ha en stor bukett tulpaner i ![Skrattande](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 16
Author: Liss

#15 Hehe, ja han syns ju inte så väl där iof. Men tack tack för dem vänliga orden :)  
  
Åh Vizslahundar är så fina :) Ja, riva inredning är dem bra på. Vet faktiskt inte om dem svarta pinnarna får stå orörda där dem är i hallen. Innan stod dem i vardagsrummet i ett hörn dem inte tänkte på. ![Tungan ute](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 17
Author: szirius

#16 hehe..här vaknade jag härom morgonen med ett totalt söndertuggat täcke...hrmm, han sover ju på sin plats på golvet i sovrummet på nätterna och mitt älskade duntäcke![Skrikandes](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes") hade väl hamnat lite utanför...så det gnagde han upp minsann..tyst som en mus dessutom...för smart är han också![Flört](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 18
Author: JMax

#17 Bild på marodören krävs!!!![Cool](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

## Comment 19
Author: Liss

#17 Åh fy! De har jag med vart med om. Ecko har haft ångest när jag gått hemifrån förr. För han trodde väl han skulle förlora mig med, eftersom han "förlora" husse då i början. Så då tugga han sönder allt som låg framme.  
Skor var bara att gömma undan och allt som stod på borden och så. Skit tråkigt. Då tog han mitt duntäcke en gång också! Så **hemskt!** att göra rent efter det. Så fort man tar i det yr de i hela rummet :P Då var inte jag glad!

Men man kan inte vara arg länge inte ;) Och din med dem öronen så.. urgulligt!  
Ja visa bild :)

## Comment 20
Author: szirius

Marodören ligger o lurar...här var han bebis, nu är han dubbelt så stor...

## Comment 21
Author: Liss

#20 Hihi, deras öron är ju för underbara! ![Skrattande](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Super söt!

## Comment 22
Author: szirius

mmm, Dumbo skulle vara ett passande namn - de fladdrar liksom när han springer omkring![Tungan ute](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 23
Author: JMax

#20 Jösses vilken sötnos!! Så charmig! Kommer han växa i öronen eller ska de ha så stora? underbar!

## Comment 24
Author: [Borttaget]

Ja och jösses så flitiga ni är!Här är det läggdags nu,imorgon blir det säkert nånting gjort om inte rensning så blir det iaf att baka lördagsgodiset.

## Comment 25
Author: Liss

Hehe, ja imorrn är det 30 års fest som gäller. Och efter de Line dance party. Så jag har nog att göra ![Skrattande](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Kul ska de bli också.

## Comment 26
Author: szirius

#23 hihi, jo han är söt när han sover![Flört](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört").Och nä, öronen förblir stora![Skrattande](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Idag har han hoppat sönder vårt tält som vi satt upp på gården som lekställe åt sonen o hans kompisgäng...mannen sa att det går att laga med eltejp, men va \_ \_ \_! Man lär sig att vara efterklok...det finns ingenting som han inte lyckas paja...som att ha en hyperaktiv tvååring i hemmet igen![Flört](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Men det är ju så mkt kärlek också med djur! Måste bara tillägga det, det låter ju så gnälligt annars, hehe![Tungan ute](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 27
Author: JMax

#26 Perfekt! Öronen var ju helt underbara, då kommer han ju se ut som en bus alltid! Kanske vara med...![Tungan ute](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 28
Author: szirius

#27Jo, vizslor har ju ett väldigt lekfullt temperament![Flört](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")
