# Katten i kartong på en hylla
Author: Tride

Så här trivs min katt, Rosa. Har någon annan här katt? Vore kul att se lite bilder eller läsa lite historier om dem.

## Comment 1
Author: Clary

Vilken sötnos du har.

Vi är nog ganska många här inne som har och älskar katter, jag är en av dem ![Skrattande](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Våran Tassen kom till oss i januari och är drygt 4 år. Istället för att avlivas fick han flytta in hos oss, vår gamle Tussen avled på fredagen och på måndagen flyttade Tassen in, en helmysig kelig herre.

## Comment 2
Author: abbis

min är oxå väldigt speciell...Foppa heter han

## Comment 3
Author: abbis

En till.Hit upp hoppade han alldeles själv \*L\*

## Comment 4
Author: Clary

Älskar bilden där han sitter i korgen, tar gärna tre av honom ![Kyss](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 5
Author: Tride

Hehe. vilka mysiga bilder! Det verkar som om Foppa vill ta sig ett träningspass, men inte riktigt vet hur han skall komma igång. Påminner om min svarta Spoky, nu bland de saliga katterna, som gillade att yoga tillsammans med mig.![Glad](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")Här kommer också min misse nr2, som rullar runt på mattan och blir som en suddig tuss. Svårfångad. Isolde heter hon, eller Mysolde, för att hon är så mysig. Sen har jag inga fler för tillfället, utom alla de som rest till katternas himmel.

#1 Din misse liknar min Rosa, där bara örat syns på bilden. Kram och spinn på alla kattälskare!![Kyss](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 6
Author: Tuva-Lena

#6 Du Tride, det där måste vara nåt som är typiskt för katter - att dom vill yoga också! Så fort jag gör mina yogapass, om kissen är inne, så ska han vara med, och helst skall han sitta mellan benen på mig hela tiden. ![Kyss](http://www.fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

Härom veckan var han ute på nåt elände - helt klart - kom hem helt insmetad i lera, från topp till tå! Han är en lugn och stabil katt, så som tur är kunde jag ta honom in i duschen och duscha honom. Den här bilden är alldeles efteråt - skiiitkisse brukar jag säga till honom.. ![Flört](http://www.fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 7
Author: Tuva-Lena

Den här katten har kurser i meditation och avslappning.. ![Cool](http://www.fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

## Comment 8
Author: Tride

Den där vita katten når snart de hösta insikterna!Eller kanske redan har gjort det. Den lilla svarta verkar vara nåt åt gyttje-brottar-hållet.![Skrattande](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Vilka härliga bilder på fina katter. Vi har 3 stycken hemma.

## Comment 10
Author: Clary

Tuvan, jag bokar genast in mig på en kurs med din misse, verkar ha stora kunskaper ![Flört](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Är det bild på "lilla" du lagt in Jeremina? Så fin med sina vita morrhår och vita haklappen.

![](http://tankekorn.nu/smili/kitti.gif)

## Comment 11
Author: szirius

Vi har tyvärr ingen misse nu, men har nästan alltid haft.Nu har vi voffsing i stället - och han är också gärna med på yogapassen![Förvånad](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad") -han passar på och slänger sig på yogamattan och sträcker ut sig så gott när jag gör en stående övning ![Flört](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört").Annars håller han helst till mellan benen, hehe -grejen är bara att han är rätt STOR.

Funkar ändå bättre nu än när han var nyanländ valp, då tyckte han att min fläta ( som rörde sig så inbjudande under passen) var en bitleksak! AJ!![Tungan ute](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 12
Author: Tride

#10 fin sol-katt-smily.

Kom att tänka på en bok som heter "Yoga för katter. " Kanske vovven har smygläst. szirius.

#9 En riktig skönhet!

## Comment 13
Author: Tiana

Jag är stödhem åt kks, så här är det katter som kommer och går ;) totalt 14 st har passerat genom min lägenhet över sommaren, och på bilden är det två av dem. Busungar!

## Comment 14
Author: Tuva-Lena

Det går bra med både-och szirius! Jag har alltid haft hund men så blev jag med katt för två år sen när en granne skulle ta bort sína kattungar. Ångrar inte en sekund att jag tog hand om den lille skiiiiitkatten - som nu ligger o sover på mattes kudde i sängen. ![Glad](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Så söt din lill-misse är Jeremina!

Ett foto på mina två solstrålar.. ![Flört](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 15
Author: Tride

Härlig bild! Det riktigt känns hur de gillar varandra.

## Comment 16
Author: szirius

#14 jo jag har ju sett att det funkar finfint hos många, de ligger o slickar varandra tom - men vår hund JAGAR katter, det är det roligaste han vet![Skäms](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms"), så jag vet inte riktigt hur det ska gå till...men jag vill verkligen ha en katt...kurrkurrkurr...![Kyss](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

En kompis har skaffat sig två raskatter, minns inte namnet, men de såg ut som små leoparder - så OTROLIGT VACKRA!

Annars är jag ju såld på norska skogskatter som vi haft under min uppväxt.Men "helt vanliga" går också bra![Skrattande](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 17
Author: [Borttaget]

#10 Japp... det är lillkissen.

#14 Ja, Visst är min kiss söt! Men vilken fin bild på två kompisar du har då.....![Flört](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 18
Author: [Borttaget]

Vilka härliga bilder på era fina djur! ![Glad](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 19
Author: Tride

#13 Vad är kks? jag har köpt min svartvita kisse, Isolde, från Kattstallet i Bromma. Hon var först i ett sk. jourhem. Det verkar fungerar väldigt bra, och jag är full av både beundran och tacksamhet inför alla dessa människor som tar på sig ansvaret att arbeta för djuren.

## Comment 20
Author: Tiana

#19 KKS är Kattkommade Syd, med huvudsäte i Karlskrona här i söder.

Jag är också jourhem, fast här kallar vi det för stödhem. De två busarna på bilden är de två katter som varit hos mig längst och ser mig som "mamma" ![Glad](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Dessa har jag haft sen de var små. Andra har bara varit här en eller ett par nätter på sin väg till ett annat hem. Och allt där emellan!

## Comment 21
Author: Clary

Har också haft hund och katt tillsammans, en svart labrador och äkta bonnkatt. De var hur goa vänner som helst. Bästa minnet är när jag lagt fläskkotletter till tining på bänken och katten föser ner dem till hunden. Vi blev utan kött till middag men hunden glad. Han var också en perfekt dammsugare, ungarna var små och han låg alltid under bordet för att ta hand om allt de slängde ner eller inte gillade ![Flört](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Saknar hans sällskap men så länge vi reser blir det ingen ny hund.

## Comment 22
Author: Tride

#21 Vilket härligt samarbete! ![Skrattande](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 23
Author: Hoppfull

Vi har katt och hund tillsammans. När vi skaffade hunden hade vi en kattflicka som var av en försiktig sort. Hon avskydde valpen, hatade honom från första stund. Vi gjorde allt för att försöka få dem att bli vänner men kissen vägrade. Hon flyttade och blev utekatt ![Gråter](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter") hon kommer hem och hälsar på oss emellanåt men det känns trist ändå. Jag förstår henne i viss mån, för hunden var såå himla på, han bara kunde inte låta bli henne. Hon fick inte äta, gå eller göra någonting utan att han var på henne.

Så fick dottern en kattunge och då gick det mycket bättre, kissen vande sig ju från det att han var bebis. Så de är riktiga kompisar och busar och slåss och sover ihop ![Glad](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 24
Author: Tride

Det brukar gå bäst om hunden kommer först och katten sen, vilket din erfarenhet ju visar. Hunden har lättare att acceptera katten än tvärtom.

## Comment 25
Author: Tuva-Lena

#24 Ja så är det, jag har alltid haft hundar och dom är ju mera flockdjur så att säga och är vana vid flockbeteendet. Katten däremot låg och tryckte hos mig den första månaden när han kom hit - och hunden som var ganska valpig långt upp i åldern, en ständig "plåga" för honom. Hästarna hade han också svårt för i början, men nu sitter han med dom ute i hagen när dom äter hö - ser ganska vådligt ut ibland ![Tyst](http://www.fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-sealed.gif "Tyst"). Deras inbördes språk har fått honom att förstå att ingen vill honom nåt illa. Ha ha, den lilla skiiiten sköt rygg och fräste när hästarna närmade sig honom i början - som om han skulle kunna skrämma dom på flykten!? ![Skrattande](http://www.fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 26
Author: Tride

Snälla, det är inte storleken!![Skrattande](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")Jag har en kompis som har tre hundar. Liten pudel, stor varghund och briard. Gissa vem som bestämmer? Just det. Lilla pudel.

Här en bild på flocken i mer avspänd sinnesstämning.

## Comment 27
Author: dagdrivarn

Jag har också ett gäng katter :-)

Här inspekterar ett gäng kattungar våra gerbiler när de fick sitta i en sopkorg under tiden som terrariet rengjordes.

## Comment 28
Author: Tiana

Oj! De var nog glada att det fanns ett lock... Gerbilerna alltså.

## Comment 29
Author: Clary

#27 Ditt fina gäng skulle jag bara vilja ha här omkring mig, suger i kattungetarmen ![Tungan ute](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 30
Author: dagdrivarn

Tack, de är för härliga, fast nu har alla småttingarna flyttat, bara en tös som vi behöll, en tjej som flyttar i slutet av månaden och en gosse som inte fått hem ännu. Så det börjar bli lugnare hemma nu ![Skrattande](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 31
Author: Tride

Mmmmmmmm![Kyss](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 32
Author: Tuva-Lena

Mmmmmmmm, säger jag med. Åhhh vilka söta missar! Dom ser ju sååå mjuka ut! Ångrar nästan att jag inte tog emot en kiss till, för jag blev erbjuden en ny kattunge för drygt en vecka sen - långhåriga den här gången.. ![Tyst](http://www.fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-sealed.gif "Tyst")

## Comment 33
Author: asvensso

Hejsan

Jag har ocksa tva katter som gillar att sova i min sang savida jag inte ar forkyld eller har druckit vin och ror mig for mycket. Men om vi nu alla njuter av deras sallskap och de vill sova hos oss - hur kan det vara dalig Feng Shui, som skall paverka oss negativt? Vem har kommit pa det? Vad ar det som tyder pa det? Nar jag sitter och myser kommer katterna ofta och halsar eller lagger sig i knat. Da mar vi alla bra!

Skulle det ha med joner och elektriska laddningar att gora? Kattens pals kan vara statisk ibland? Jag blir lite misstanksam nar ett palsdjur ar OK, men ett annat inte ar OK. Det finns for mycket vidskeplighet forknippat med katter...

## Comment 34
Author: Tride

#33. Klokt inlägg! Efter vad jag har hört har det att göra med jordstrålning. Den strålning som är bra för katter lär vara dålig för människor och tvärtom. Det gör ju inte att jag kör bort min katt när den lägger sig i knät och säger inte: "hörru kisse, här är det nog lite dålig strålning för dig, eftersom jag trivs här, gå till din egen strålplats!" Så gör jag alltså inte. Och katten förstår ju heller inte. Den kan ju inte läsa vad som står i de utmärkta böckerna.Jag tycker det handlar om att lyssna på sitt eget sunda förnuft ![Obestämd](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd") om man nu råkar ha något sådant, och inte bry sig för mycket om sk auktoriteter. Det gäller förstås ockå feng Shui rent allmänt. Det  ger ju bra tips, men det är jag som bestämmer om jag skall följa dem eller inte.

Det finns de som anser att om man inte förstår hur jordstrålningen fungerar kan man lätt göra fel feng shui. ![Förvånad](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")

## Comment 35
Author: Tiana

Dessa två killar på bilden har bott hos mig under fyra månader, men flyttar nu ut på söndag. Å vad jag kommer att sakna dem! Det är alltid lite bitterljuvt ![Glad](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 36
Author: Tride

Ojojoj! Snygga, eleganta och mysiga. ![Kyss](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 37
Author: Clary

Måste visa den här bilden på lille raringen. Jag står och rensar räkor så han väntar bara på att få smaka ![Flört](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Han hade studerat sniglar och andra roliga saker som kröp omkring på bordet där svamprensning pågår men när börjar dofta räkor är det bara det som gäller ![Skrattande](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 38
Author: Tride

Känner igen den minen, liksom.![Flört](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 39
Author: asvensso

Japp, den dar rakminen kanner jag igen!

Min kisse hoppar upp in i kylskapet om det finns rakor dar. Han ligger i bakhall och nar jag oppnar dorren sa hoppar han upp pa en hylla, den rackarn.

Vad ar det med rakor?? Ar ju inte naturlig mat for katter egentligen? Fast det ar ju inte chips heller for oss ;-)

## Comment 40
Author: E-cattan

Ojojoj räkor är ju riktigt gott tycker mina missar!

När jag var färsk kattägare så hade jag två goa missar samtidigt. En kväll plockade jag fram en näve räkor som jag tänkte ge dem. De skulle bara tina lite så att jag kunde skala dem. Jag såg inte katterna någonstans så jag gick ut en svängför att ta emot lite kompisar som skulle hälsa på! När vi kom in, 2min senare, såg jag fortfarande inte katterna och inte heller räkorna. Hittade igen ett räkspröt under soffan senare men annars så kan jag bara gissa var de tagit vägen. Mina katter var såå oskyldiga...![Oskyldig](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 41
Author: Tride

Räkor är bäst med skalen på! Det vet varje normal katt. Mattarn o hussarna, däremot, har ofta noll koll på den saken.![Oskyldig](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")![Flört](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 42
Author: E-cattan

#41 Du har rätt! Vi förstår inte alls det där!![Flört](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 43
Author: E-cattan

Vilka härliga bilder på alla katter förresten!![Glad](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 44
Author: Clary

Haha, ingen av de tva senaste missarna ville ha oskalade rakor. Matte ska skala sen kan man ata. Men a andra sidan ar stromming inte heller nat som passar, maste ha fatt mycket speciella exemplar och det vet jag ju att jag har ![Skrattande](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 45
Author: Tride

En del missar är utklädda trollkarlar eller häxor, har jag förstått.  Du vet sån där som kan förvandla sig till katter, hundar, kråkor eller annat sånt. Man avslöjar dem på deras matvanor, bla . De flesta trollkarlar o häxor tål inte strömming, och de kan absolut inte äta räkor med skalet på!![Flört](http://fengshui.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")
