# v 6 Ta hand om djuren, eld-element
Author: [Borttaget]

Hej!

Tzatze kom med ett jättebra tips om att **vi pysslar om de djur vi har omkring** oss. Våra husdjur, fyller på med fågelmat osv.

_Tzatze skriver:_

Tänkte att man kanske skulle kunna hjälpa ELD-energierna i hemmet eller trädgården. Och då tänkte jag på de levande ELD-elementen, djuren.

Tex. Bygga ett gulligt fågelbord, sätta ut en havrekärve eller ge hunden ett nytt halsband eller spabehandling, typ. Städa akvariet eller städa bort dammråttorna under sängen.

Jag bor nära skogen och har rådjur som äter havrekross 1 meter utanför mitt köksfönter. Det är jättekul att sitta och glo på dem. För mig är de goda energier, men för andra kanske de ses som skadedjur.....

## Comment 1
Author: Amandla

Jag väntar på mina nya saxar från USA (kostar 1200 kr styck i Sverige, dollarn står så lågt nu så det blir halva priset om jag köper direkt därifrån!), de kommer på tisdag enligt leveransrapporten. Då blir det bad och klipp av fyra pudlar här de närmaste dagarna efter ![Glad](http://fengshui.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Min gamla favoritsax, den böjda som är så toppen att klippa runt ben och man med, har åkt i golvet så det är ett stort jack på eggen, går inte att klippa alls med den, och den andra raka saxen är för grovklippning, helt hopplös att få en snygg finish med. Sådär, då vet ni lite mer om pudelklippning ![Tungan ute](http://fengshui.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Klart du ska ha fina saxar till dina fina pudlar. Det passar perfekt till denna veckas utmaning.

## Comment 3
Author: Amandla

![Skrattande](http://fengshui.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")![Kyss](http://fengshui.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 4
Author: Clary

Då får vi se bild på de nyklippta snyggingarna sen då Amandla ![Flört](http://fengshui.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Fåglarna fick nya talgbollar idag och lille Tassen har beställt räkor till i morgonkväll och han får naturligtvis som han vill. Några extra tag med borsten genom pälsen skadar inte heller.

Rådjur har vi här också, gillar dem skarp den här årstiden, de fick en kartong äpplen som vi inte hann äta upp tidigare. I vår däremot blir jag inte riktigt lika glad åt att de går omkring på gården för de har en förmåga att äta upp mina blomknoppar. Första året var det floxen som blev av med sina och förra året tog de rosenknopparna ![Skrikandes](http://fengshui.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes") men blommorna kom tillbaka ![Glad](http://fengshui.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Bra jobbat! Då har du klarat veckans utmaning. Själv har vi fyllt på fågelfrön i veckan och det är fortfarande mycket kvar.

Husdjur har jag inga så jag får passa på att tacka de fåglar jag ser och hör för att de finns.

## Comment 6
Author: terkina

Hmm. kanska ska jag ge mig på att få tummen ur och sy något fint till illrarna här hemma då denna vecka.  
Jag är en av arrangörerna till en illerutställning som äger rum i mitten av mars, så hela hösten har gått åt till att sy till den, men jag får ju inte försumma de tre jag har hemma heller, så det är nog deras tur nu :)

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Jag fyller på fågelborden och ger rådjuren äpplen ![Skrattande](http://fengshui.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Toppen!

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Såg ett rådjur nyss! Tjohooo! ![Skrattande](http://fengshui.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Och fåglarna kvittrar så glatt där ute.

## Comment 10
Author: [Borttaget]

De var väl hungriga på äpplen och fåglarna skvallrade om menyn!

## Comment 11
Author: Tzatze

Jag har också fyllt på med frön i fågelbordet. Sen så har jag utrotat silverfiskar på toaletten  (på jobbet), dåliga energier de där. Jag sprayade på dem med rengöringsmedel.

Sen så får jag väl göra något åt det dåliga samvetet och byta vatten i akvariet och skrapa bort alger så fiskarna blir glada.

Här är mina kompisar föresten. Det kom fyra stycken när jag satt och skrev här. Tog ett kort med mobilen.

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Det var bra jobbat! Silverfiskar är inte roliga.

Kan du inte delegera jobbet med fiskarna och akvariet till någon annan, eller är det din uppgift?

Fina rådjur! Är det en som räcker ut tungan?!? ![Tungan ute](http://fengshui.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute") (Inte lika fina när de inte äter upp blom-knoppar...)

## Comment 13
Author: Tzatze

Nepp, det är jag som har hand om fiskskötseln här hemma så den går inte att delegera.

Rådjuren är en positiv energi på vintern, till våren blir de mindre välkomna i trädgården, fast då har jag flyttat härifrån  ![Oskyldig](http://fengshui.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

Rådjuret spanar in mig och säger:

\- Blä! Det är bara solrosfrön här. Var har du gjort av havrekrosset?

## Comment 14
Author: [Borttaget]

De kan vara rätt så kräsna...

## Comment 15
Author: [Borttaget]

Är det någon fler som antar utmaningen?

Har ni husdjur?

## Comment 16
Author: LoAEmma

Har mina älskade katter som alltid får gos och lek av mig (eller ja, bättre kan det alltid bli haha).

**Bifogar en bild på Lovin och Eliza**

## Comment 17
Author: [Borttaget]

Fina kissar!

## Comment 18
Author: LoAEmma

Tack! Mina hjärtan :)

## Comment 19
Author: Tiana

Mina katter är redan bortskämda så det räcker ![](/images/empty.gif)

## Comment 20
Author: Clary

#19 Det kan jag inte tro, inte skämmer vi bort våra katter ![](/images/empty.gif)

## Comment 21
Author: [Borttaget]

Mi-JA-au...

## Comment 22
Author: [Borttaget]

Katter är i alla fall bra på att kräva uppmärksamhet!

## Comment 23
Author: LoAEmma

Hahaha ser preciiis ut som min lilltjej för några veckor sen.. Är det en ragdoll?

## Comment 24
Author: [Borttaget]

Ingen aning. Jag har lånat bilden får jag erkänna… ![](/images/empty.gif)

## Comment 25
Author: Tiana

Tycker det snarare ser ut som en Birma, men är ingen expert :)
