Feng shui iFokus

Feng shui

Etikett: sovrum
Läst 1812 ggr
PiteCarina
0

Lättare att rensa med Feng shui!

Hej!

Detta är mitt första inlägg här inne. Jag och min familj har samlat på oss alldeles för många saker i våran lägenhet. Klädkammaren och förrådet är proppfullt och jag har tyvärr börjat använda delar av sovrummet som förråd. Längst ena långsidan står det kartonger och det första jag ser är dessa då jag vaknar.

Jag har sömnproblem och drömmer ibland om dessa kartonger. Drömmer att jag får undan dem och hur skönt det känns. Förstår att jag verkligen behöver bli av med dessa från sovrummet!

Röran hemma har känts övermäktig, men jag har upptäckt att med "Feng shui"-tänket så går det lättare att rensa. Jag har fått mer kraft och inspiration, så nu börjar kartong efter kartong försvinna från sovrummet. Har även börjat rensa i en del skåp.

Lånade på biblioteket  "Inred med feng shui" av Lillian Too som jag läser innan jag somnar. När jag rensat bort mer, så kommer jag nog att ta till mig mer av Feng shui än själva rensandet. Tycker att det är en fascinerande lära!

Är lite osäker vilken grupp jag ska välja, så jag hoppas att det blev rätt? Annars får ni gärna flytta inlägget till passande grupp.

Tack för en underbar sida!

[Hellas]
0
#1

Hej och varmt välkommen och vad roligt att du kommit igång, då kommer du kunna hjälpa oss andra med en del peppning för det kan verkligen behövas.

Jag håller verkligen med dig Feng Shui är fascinerande och väldigt brett vilket gör att inga frågeställningar härinne egentligen är fel, Feng Shui är ju livets helhet.

Kram Hellas

JMax
0
#2

Roligt att du hittat hit! Lycka till med rensandet!

Mode & Skönhet.iFokus -sajten om mode, skönhet, smink, glitter & glamour!

Tuva-Lena
0
#3

Välkommen in till oss PiteCarina! Jag beundrar dig verkligen för jag förstår hur motigt det måste kännas att sätta igång med denna rensning. Men du är inne på helt rätt spår, och visst går det lättare att rensa med feng shuin i huvudet. Gör du det enligt "kartongmodellen" eller? Alltså då du har olika lådor för olika ändamål? "Slänga" "Skänka" "Sälja".. o s v..? Då går det betydligt lättare. Jag beundrar dig och tappa inte modet, snart har du fint! Glad

"Att många tycker samma, betyder inte att dom har rätt.."

 

piri-piri
0
#4

Just den där känslan att man kan andas när man rensat ett rum tycker jag är helt fantastiskt sen är det svårt att rensa huset när man är många som bor i det. Alla har ju så mkt saker och bara för att jag tycker att de inte behövs så är det någon annan som vill behålla det,

szirius
0
#5

Vad härligt att du har kommit igång -grattis!Glad  Det känns alltid enormt motigt innan man börjat ( jag vet, jag har en hel källare som förvandlats till en sopstationSkäms, som vi ska ta itu med i april…Obestämd). Jag tror att det största problemet ligger i att vi lätt ställer för stora krav på vad vi ska hinna göra och stressar upp oss för att vi tänker för långt framåt.Feng shui kan hjälpa en att ta processen varligt och få struktur. Kanske en kartong om dagen? Det kan man få till på en timme.Och så stoppar man där.Och hokus pokus så har man fått bort 7 kartonger på en vecka - utan att man blivit galen och stressadFlört.Tar man bara en kartong i taget, så känns det överkomligt.Att tänka på en hel källare gör inte det…Tungan ute

Och sen kommer den underbara belöningen efteråt, när det är sorterat, ordnat, fint och man känner sig FRIISkrattande.

Lycka till!

PiteCarina
0
#6

Tack för välkomnandet och era positiva svar! Glad

Ja, jag rensar enligt "kartongmodellen"; "Kasta", "Sälja", "Skänka", "Minnen", "Osäker".

Det går bra med saker som är mina, rensar riktigt hårt och gör mig av med saker som jag inte använder och som inte är minnessaker.

Min elvaåriga dotter kan ha problem med att göra sig av med en del saker som jag tycker att hon blivit för stor för. Då kan hon få välja ut sina bästa av dessa, t.ex. "My Little Ponys", och då brukar det gå bättre att göra sig av med resten. 

Min sambo har svårast att göra sig av med saker. Bad honom att kolla på en del saker som jag var osäker på om de kom från honom eller mig. Det blev för jobbigt för honom att ta beslut om dessa: "Det kan ju vara minnessaker!", så de fick hamna i "Osäkert"-lådan.

Däremot så verkar han ändå ha blivit inspirerad av mig. Han hade tagit hem en kartong där han ska samla ihop datorgrejer som nu ligger lite här och var i lägenheten.

Ja, visst är det en härlig känsla då man har rensat!Glad Imorgon ska jag och dottern fara till "Röda Korset" med 5 mindre kartonger med bl.a. porslin och videofilmer, en sopsäck med leksaker och en sopsäck med gardiner.

Ja, det gäller att ta en sak i taget! Om jag tänker på allt som behöver gås igenom så blir det för jobbigt och då är risken att det blir ingenting gjort alls.

Tuva-Lena
0
#7

Vet du Carina, du är modigare än jag är… Skäms Har gjort några tappra försök men det mesta stuvas in på vinden. Lovar, ska skärpa mig.. Tyst

"Att många tycker samma, betyder inte att dom har rätt.."

 

Clary
0
#8

Men Tuvan da, ingenting ska sparas pa vinden det vet du ju Flört

Medarbetare på Feng Shui och Indien

 

 

Hoppfull
0
#9

Håller helt me dom att det lätt känns övermäktigt just att komma igång med rensningen. Har man väl börjat går det så himla mycket lättrae tycker jag!

Vi behöver oxå rensa lite, vi flyttade ju hit för två år sedan och precis då hade jag blivit sjuk så det var ganska mycket som bara blev instuvat i uteförråden. Nu när det blir vamt har vi tänkt att vi ska gå igenom därute och göra oss av med så mycket som möjligt.

Tack och lov hade vi dock slängt massor massor och kört lass på lass till tippen och återvinningen.

Blir även lite intresserad av att många här beskriver att deras män har svårare att rensa och slänga, är det så generellt tror ni att män hamstrar och kvinnor rensar (lättare i alla fall)?

Behöver du en medmänniska att prata med? Känner du dig ensam?

Titta in här medmanniska.net och se om det är något för dig.

PiteCarina
0
#10

Då har ni inte sett hur rörigt det är här och speciellt i sovrummen, som man kan stänga igen dörren till! Skäms

Jag har börjat rensa där jag vet att jag lättast kan få bort saker, så det kommer kanske att gå tyngre senare? Eller så har jag förhoppningsvis fått in vanan att rensa och att det då ändå inte blir så tungt?

Hoppfull
0
#11

#10 För min del ger det mersmak, ja även för min man faktiskt. När vi har haft stora rensningar och kört massor till tippen/återvinningen känner vi oss renade båda två och vet hur bra vi mår av det. Så nästa gång tar det inte emot lika mycket alls.

Behöver du en medmänniska att prata med? Känner du dig ensam?

Titta in här medmanniska.net och se om det är något för dig.

JMax
0
#12

Jag vet inte ens om jag har nått på vinden…vi har inte lagt upp nått där men det kan finnas sen de som bott där tidigare men jag vågar inte sticka upp huvudet o kolla efter…

Mode & Skönhet.iFokus -sajten om mode, skönhet, smink, glitter & glamour!

szirius
0
#13

#8 Jag har läst att vinden står för framtidsutsikter och källaren för dåtid och det undermedvetnaObestämd.Finns det nåt annat sätt att se det inom feng shui?

Då jag är för LAT för att dra fram stegen o klättra upp på vinden så håller den sig helt tom…källaren är det som sagt värre medFlört.

harmoniskahem
0
#14

Härligt PiteCarina! :-)

Du läser väl "Rensa i röran" av Karen Kingston också?

JMax
0
#15

Hmm…ska nog hitta nån att tvinga upp på vinden då…det kanske ligger massa saker där och stör mina framtidsutsikter…

Jag har precis läst ut Rensa i Röran!!

Mode & Skönhet.iFokus -sajten om mode, skönhet, smink, glitter & glamour!

PiteCarina
0
#16

#14 Jag har precis börjat läsa "Rensa i röran" och den verkar jättebra! Glad

Tuva-Lena
0
#17

Jag får nog skaffa "Rensa i röran" jag också. Var upp en sväng på vinden igår, men vände.. Skäms

"Att många tycker samma, betyder inte att dom har rätt.."

 

Pinochio
0
#18

Visst är det en förunderlig känlsa av lättnad och frihet man får när man rensat undan allt onödigt. Håller själv på nu att vårstäda min garderob, och jag känner mig så himla "duktig". Jag har också läst Rensa i röran av Karen Kingston och den är bara så underbar.

PiteCarina
0
#19

#18 Ja, det är en härlig känsla! Jag får mer energi, fast man egentligen borde bli tröttare eftersom man hållit igång!

Nu på torsdag ska jag iväg igen med saker till "Röda Korset". Jag har svårt för att kasta saker, men genom att lämna sakerna där känns det lättare att bli av med dem. Fast trasiga saker och skräp kastar jag förstås bort!

Nu ska jag lägga mig och läsa i "Rensa i röran"! Glad

Pinochio
0
#20

#19# Visst är det härligt att man blir piggare ju mer man jobbar med rensningen! Jag har också kassar med kläder och skor som ska till Myrorna/Röda korset, då kommer de iaf till välgörande ändamål, istället för att ta plats hos mig, det känns lite lättare att kasta iväg då.

Lycka till med boken!

JMax
0
#21

Mycket av det jag rensar bort säljer jag på tradera.

Mode & Skönhet.iFokus -sajten om mode, skönhet, smink, glitter & glamour!

PiteCarina
0
#22

#21 Jag säljer också en del saker på Tradera. Håller på att stryka barnkläder till auktioner som ska avslutas i slutet av månaden. Känner mig dock lite splittrad. Tradera ger mig extrapengar och det är spännande att följa auktionerna, men det rensandet tar mer tid än om jag skulle ha skänkt till RK. Det blir även att jag kommer hem med plagg från RK som jag testar att sälja på Tradera! Skäms